Porady

Zasada działania drzwi zaopatrzonych w okucia antypaniczne

okucia antypaniczne 01

okucia antypaniczne 02

Panika w tłumie, który znajduje się w zamkniętym pomieszczeniu, prowadzi do zagrożenia zdrowia i życia. Z tego względu w budynkach użyteczności publicznej coraz częściej montowane są specjalne okucia antypaniczne, dzięki którym możliwe jest szybkie otwarcie nawet zamkniętych na klucz drzwi. Wyjaśniamy, w jaki sposób działają okucia antypaniczne i dlaczego warto zdecydować się na to rozwiązanie.

Okucia antypaniczne a ewakuacyjne

Drzwi awaryjne mogą być wyposażone w dwa rodzaje okuć: 

  • okucia antypaniczne, zgodne z normą PN EN 1125
  • okucia ewakuacyjne bez dźwigni antypanicznej, zgodne z normą PN EN 179

Zastosowanie okuć antypanicznych

Budynki użyteczności publicznej np. szkoły, kina, urzędy, galerie handlowe i sale sportowe coraz częściej stają się miejscami, w których dochodzi do tragedii na skutek wybuchu paniki. Nie trzeba daleko sięgać pamięcią, aby przypomnieć sobie, że takie sytuacje miały miejsce także w Polsce, doprowadzając do śmierci lub zagrożenia życia wielu osób. Niestety, wybuch paniki może zdarzyć się w każdym budynku, dlatego coraz częściej drzwi wyposażane są w okucia antypaniczne. Pozwalają one uniknąć sytuacji napierania chcącego wydostać się tłumu osób na zamknięte drzwi, co wiąże się z ogromnym zagrożeniem. Okucia antypaniczne znajdują zastosowanie m.in. w przypadku drzwi wejściowych do budynku oraz drzwi przeciwpożarowych.

Zasada działania okuć antypanicznych

Okucia antypaniczne dostępne są w kilku rodzajach. Mogą być montowane nawierzchniowo lub w połączenia z dodatkowym zamkiem wpuszczanym w drzwi. W jednym i drugim przypadku pozwalają na szybkie i bezproblemowe otworzenie drzwi bez konieczności korzystania z kluczy lub np. karty dostępu. Rozwiązanie to ułatwia ewakuację z budynku, pozwalając uniknąć tragedii, do jakich może doprowadzić realna sytuacja zagrożenia m.in. zadymienie lub pożar, a także np. fałszywy alarm przeciwpożarowy.

Dzięki okuciom antypanicznym drzwi mogą zostać otworzone niezależnie od rodzaju zastosowanych w nich zamków i dodatkowych zabezpieczeń, co redukuje ryzyko związane z wybuchem paniki.