Porady

Wkładka – serce mechanizmu zamka antywłamaniowego

wkladka antywlamaniowa

 

Odpowiednie drzwi zapewniają bezpieczeństwo domownikom i chronią przed włamaniem. Jednak nawet najbardziej wytrzymałe drzwi z innowacyjnymi zabezpieczeniami niewiele pomogą, jeśli nie zostaną wyposażone w dobry zamek antywłamaniowy, a jego kluczowym elementem jest właśnie wkładka. W artykule wyjaśniamy, czym w ogóle są wkładki do zamków, jakie są ich rodzaje i jak wybrać najlepszą, aby chroniła dom przed nieproszonymi gośćmi.

Czym jest wkładka?

Aby wyjaśnić, czym jest wkładka i jakie jest jej miejsce, należy najpierw opisać budowę zamka. Składa się on z wielu elementów. Do najważniejszych z nich należą obudowa, w której zainstalowany jest cały mechanizm, rygle, klamka i oczywiście wkładka, do której wkłada się klucz, aby przesunąć rygiel blokujący drzwi. Wspólną cechą większości wkładek jest zastosowanie unikalnego kodu, który jest zapisany w kluczu. Wkładki do zamków są cylindrami z szeregiem zapadek. Warto wspomnieć, że wkładki zazwyczaj są wymienne, więc jeśli klucz zostanie zagubiony, wystarczy zmienić samą wkładkę.

Rodzaje i klasyfikacja wkładek do zamków

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wkładek do zamków, które dzielimy ze względu na zastosowany w ich budowie mechanizm lub przeznaczenie. Jednym z najpopularniejszych rodzajów są wkładki bębenkowe. Przy otwarciu zamka następuje odblokowanie bębenka i jego obrótco powoduje ruch zabieraka i otwarcie zamka. Wśród wkładek bębenkowych wymienić można: dwustronne wkładki patentowe, półwkładki i wkładki z gałką.

Wkładki dwustronne pozwalają na włożenie klucza i otwarcie zamka zarówno od wewnętrznej, jak i zewnętrznej strony. Kolejnym typem są wkładki połówkowe, z dostępem wyłącznie z jednej strony. Ostatnim rodzajem wkładek w tym zestawieniu są wkładki z gałką. W tym przypadku wkładka jest zamykana od zewnątrz kluczem, a od wewnątrz pokrętłem.

Wkładki bębenkowe mogą również zostać wyposażone w funkcje dodatkowe, z których na uwagę zasługuje np. Funkcja Awaryjna (inaczej zwana sprzęgłem bezpiecznym). Pozwala ona na włożenie klucza i otwarcie zamka w sytuacji, gdy jest w niej umieszczony drugi klucz, po przeciwnej stronie drzwi.

Kupując wkładkę do zamka antywłamaniowego, należy zwrócić uwagę na jej klasę i certyfikaty. Instytut Mechaniki Precyzyjnej (IMP) zajmuje się certyfikacją wkładek – warto poznać oznaczenia i certyfikaty nadawane wkładkom. Pod względem zabezpieczenia wkładki można podzielić na 6 klas, gdzie szósta to najwyższa. Jak nietrudno się domyślić, najlepiej wybrać wkładki o najwyższej klasie, ponieważ sforsowanie ich przez włamywaczy jest bardzo trudne; cechują się one trwałością co najmniej 100 tysięcy cykli i są odporne na skrajne temperatury.

Należy pamiętać, że nie warto oszczędzać na wkładce do zamka, ponieważ jest ona jego sercem, a słabej jakości wkładka może okazać się przepustką dla włamywacza. Warto, aby wkładka była wyposażona również w zabezpieczenia przeciwprzewierceniowe i przeciwwytrychowe, bo pomoże to jeszcze bardziej zwiększyć ochronę przed włamaniem.