Porady

Niezwykłe właściwości taśm rozprężnych

akcesokucia tasmy rozprenzne2

akces kontex tasmy rozprezne

Aby można było mówić o stanie surowym zamkniętym domu należy dokonać montażu drzwi i okien. Jest to konieczne, aby budynek był dobrze zabezpieczony przed działaniem zewnętrznych czynników atmosferycznych i przygotowany na przystąpienie do kolejnych etapów, takich jak prace wykończeniowe. To właśnie na montażu okien szczegółowo skupimy się w naszym artykule, a konkretnie na stosowaniu do tego celu taśm rozprężnych. Co to takiego i jakie niezwykłe właściwości posiadają taśmy rozprężne? Zapraszamy do lektury. 

Taśma rozprężna jako alternatywa dla pianki montażowej

Jeszcze do niedawna do montażu okien najczęściej stosowano piankę montażową. Rozwiązanie to pozwala na dobre uszczelnienie jednak nie jest pozbawione wad. Po pierwsze pianka montażowa musi być od razu zamaskowana i ukryta przed działaniem promieniowania UV. Dodatkowo materiał ten jest wyjątkowo chłonny, co wiąże się z przyjmowaniem przez niego wilgoci, czego konsekwencją może być pojawienia się grzybów oraz pleśni. Niepoprawnie zaaplikowana pianka może prowadzić do powstania kosztownych mostków cieplnych. Doskonałą zatem alternatywą dla klasycznego wykorzystania pianki montażowej do łączenia ościeżnicy okiennej z murem jest zastosowanie taśmy rozprężnej, która dzięki swoim licznym zaletom wciąż zyskuje na popularności. 

Czym jest taśma rozprężna?

Taśma rozprężna do montażu to materiał pozbawiony wielu wad typowych dla pianek montażowych. Jest to elastyczna wstęga wykonana z pianki oraz zabezpieczona odpowiednimi środkami impregnującymi. Do jej produkcji wykorzystuje się, np. żywicę syntetyczną. Pakowana w formie sprężonej, po rozwinięciu z rolki i zdjęciu warstwy ochronnej ulega rozprężeniu pod wpływem temperatury. Taśmy rozprężne dostępne są w różnych rozmiarach, co pozwala na dostosowanie materiału do szerokości szczeliny, którą ma ona wypełnić. Ich główne zastosowanie to uszczelnianie połączeń budowlanych, takich jak framugi drzwi czy elewacja. Najczęściej jednak taśmy rozprężne stosuje się do ościeżnic okiennych. Ich wyjątkowe właściwości pozwalają na użycie taśm zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. 

Główne właściwości i zalety taśmy rozprężnych

Profesjonalny montaż ościeżnicy z użyciem taśm rozprężnych to gwarancja solidnych i szczelnych połączeń, które zdecydowanie poprawią energooszczędność całego budynku. Do największych zalet taśm rozprężnych należy ich doskonała odporność na działanie wilgoci, a zatem ryzyko pojawienia się grzybów lub pleśni jest ograniczone do minimum. Ponadto taśma znakomicie chroni wnętrze budynku przed wiatrem, idealnie wypełnia ewentualne nierówności znajdujące się między ościeżnicą a murem. Warto dodać, że taśmy rozprężne wykazują wysoką trwałość w każdym środowisku, przy temperaturach od -30°C do nawet +100°C. Są także dźwiękoszczelne, a zatem poprawiają wygłuszenie budynku. Dodatkowo aplikacja taśmy jest prosta, dzięki czemu proces montażu przebiega sprawnie.  

Taśmy rozprężne stosuje się zawsze w połączeniu z 2 innymi produktami: taśmą paroprzepuszczalną i taśmą paroszczelną.

Są to 2 warstwy, które zabezpieczają miejsca izolacji taśmą rozprężną, poprawiają wodoszczelność montażu oraz pozwalają na efektywne odprowadzenie wilgoci na zewnątrz budynku.

Taśma rozprężna 3 w 1

Wszędzie, gdzie dotychczas potrzebne były 3 produkty, teraz wystarczy tylko jeden: ISO-BLOCO ONE. Wielofunkcyjna taśma do uszczelniania spoin o wyjątkowych właściwościach na trzech płaszczyznach: wewnątrz w 100 % hermetyczna i paroszczelna, w środku termoizolacyjna i dźwiękoszczelna, na zewnątrz odporna na zacinający deszcz 1.000 Pa.