Porady

Konsole do okien ułatwiające montaż

KL23 064 073 KNELSEN Konsola W z Możliwością Kompensowania RENDER

Ciepły montaż (więcej znajdziesz TUTAJ>>) okien w warstwie izolacji budynku pozwala całkowicie wyeliminować mostki termiczne, zatem jest to najlepszy sposób na maksymalne wykorzystanie potencjału energooszczędnej stolarki otworowej. Jak zamocować ciężkie okna na materiale izolacyjnym? Oczywiście nie bezpośrednio. Podczas montażu trzeba wykorzystać dodatkowe podpory, czyli właśnie tytułowe konsole do okien. Przyjrzyjmy im się nieco bliżej.

Czym są konsole do okien?

Konsola to metalowy element, długości 20-30 cm i szerokości ok. 3 cm, którego zadaniem jest podparcie okna przy montażu poza murem, czyli np. w warstwie docieplenia. Innymi słowy, konsola jest jednym z podstawowych akcesoriów potrzebnych do wykonania ciepłego montażu. Pojedynczą konsolę buduje płaskownik przykręcany do muru i śruba o regulowanej wysokości z kątownikiem, na którym opiera się profil okienny. Do stworzenia mocnego rusztowania dla okna nie wystarczy jeden element. Ilość potrzebnych konsoli dolnych, czyli nośnych oraz bocznych i górnych uzależniona jest od wielkości i ciężaru okna. Informacji na temat liczby wymaganych wsporników należy poszukać przed montażem w instrukcji producenta okien.

System konsoli do ciepłego montażu okien

Do ciepłego montażu okien należy używać pełnych systemów konsoli. Przy wyborze rodzaju elementów należy kierować wieloma czynnikami, w tym ciężarem okien i rodzajem materiału, z którego wykonane są ściany, a także odległością, na jaką chcemy wysunąć okno. Za najlepsze na rynku uchodzą konsole Knelsen, wykonane ze stali galwanizowanej, charakteryzujące się nośnością dochodzącą 230 kg. Konsole do okien montuje się wewnątrz otworu lub na licu ściany. Przyjmuje się, że podpory powinny być odsunięte o 7-15 cm od narożników i słupków (w zależności od producenta okna), natomiast odstęp między poszczególnymi elementami nie powinien przekraczać 70 cm. Do zamocowanych w murze konsoli profile okienne przytwierdza się za pomocą wkrętów.

Chociaż ciepły montaż okien do warstwy docieplenia jest trudniejszy od standardowego, postępując zgodnie z instrukcją każdy powinien sobie z nim poradzić. Zanim zaczniesz przygotowania do montażu, sprawdź, czy producent okien dołączył do nich konsole. Zwykle te części należy dokupić we własnym zakresie.