Porady

Jakie normy muszą spełniać okucia antypaniczne?

Kiedy w nagłej sytuacji trzeba opuścić budynek, drzwi zaopatrzone w okucia antypaniczne odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu szybkiej i bezpiecznej ewakuacji.

Sytuacje zagrażające zdrowiu i życiu, zwłaszcza w miejscach dużych skupisk ludzi, mogą prowadzić do niekontrolowanych zachowań w wyniku paniki, hałasu lub ograniczonej widoczności spowodowanej zadymieniem. Te z kolei mogą utrudnić ewakuację innym osobom znajdującym się w zagrożeniu, a nawet doprowadzić do tragicznych w skutkach wypadków.

Niezależnie od sytuacji budynki użyteczności publicznej muszą zostać wyposażone w takie konstrukcie, które zawsze zapewnią możliwości bezpiecznego opuszczenia budynku, nawet gdy drzwi zostały uprzednio zamknięte na klucz.

Standardy, którym muszą odpowiadać drzwi ewakuacyjne dokładnie określają europejskie normy EN1125 oraz EN 179. Na czym dokładnie polegają i jakie warunki muszą spełnić, wyjaśniamy w poniższej publikacji

Norma EN1125: Drzwi antypaniczne

Konstrukcje, które spełniają powyższą normę, znajdują zastosowanie w pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu, gdzie użytkownicy nie są zaznajomieni z układem budynku i funkcjonowaniem drzwi antypanicznych. W sytuacji zagrożenia życia i paniki wymagają one jednego ruchu, aby otworzyć drzwi, co jest kluczowe w przypadku nagłej ewakuacji.

W drzwiach antypanicznych dopuszczalne jest zastosowanie dźwigni lub listwy naciskowej.

Norma EN1125 określa również wymogi dotyczące wytrzymałości konstrukcji, aby zapewnić, że drzwi wytrzymają intensywne użycie i niezwykłe obciążenia, jakie mogą wystąpić podczas ewakuacji.

Norma EN179: Drzwi Ewakuacyjne

Drzwi zgodne z normą EN179 nie muszą być wyposażone w dźwignię. Dopuszcza się w nich zastosowanie płytki naciskowej (okucia antypaniczne nawierzchniowe) lub klamki (okucia antypaniczne ukryte), musi ona jednak posiadać kształt „U” co ma dość ważne uzasadnienie: Tego typu klamki minimalizują możliwość zaczepienia się o nie części garderoby lub skaleczenia osoby otwierającej je w pośpiechu, co często zdarza się w sytuacji paniki i może znacząco utrudnić lub opóźnić ewakuację pozostałych użytkowników budynku.

Choć norma ta jest bardziej elastyczna niż EN1125, to nadal wymaga, możliwości szybkiego otwarcie drzwi bez konieczności użycia klucza lub innych dodatkowych narzędzi, nawet w przypadku paniki. Drzwi ewakuacyjne znajdują zastosowanie w pomieszczeniach z ograniczonym dostępem, gdzie użytkownicy znają rozkład budynku i zaznajomieni są z funkcjami tego typu drzwi.

W obu przypadkach, ważne jest, aby drzwi antypaniczne były regularnie sprawdzane i konserwowane, aby zapewnić ich skuteczność w razie potrzeby.

Akces posiada wieloletnie doświadczenie w sprzedaży okuć antypanicznych a nasi specjaliści podlegają regularnym szkoleniom i mogą zapewnić dobór najnowszych i najbardziej zaawansowanych rozwiązań. Jeżeli potrzebujesz fachowej porady – Zapraszamy do kontaktu!