Prawo budowlane stawia przed inwestorami konkretne obowiązki w kwestii rozmieszczenia i odpowiedniego przystosowania drzwi awaryjnych. Ich zadaniem jest przede wszystkim umożliwienie wszystkim osobom znajdującym się na terenie obiektu, szybkie jego opuszczenie w razie pożaru. Wyjścia ewakuacyjne, jak i dojścia do dróg ewakuacyjnych powinny być zamykane odpowiednimi drzwiami. Tu z kolei znaczenie ma zapewnienie bezpieczeństwa osobom, które zmierzają, do przestrzeni, w której nie będzie zagrożenia lub na zewnątrz. Drzwi są w stanie bowiem ograniczyć rozprzestrzenianie się płomieni i dać czas na bezpieczną ewakuację.
Co jest istotne w przypadku drzwi ewakuacyjnych?
W przypadku drzwi ewakuacyjnych kluczowe będzie wykorzystanie odpowiednich okuć drzwiowych, w ich wypadku bowiem średnica skrzydła nie powinna być mniejsza niż 0,9 m. Istotne jest również, aby szerokość takich drzwi była odpowiednio dopasowana do ilości osób przebywających w budynku, a dokładnie rzecz ujmując zwiększa się ich szerokość o kolejne 0,6 m na 100 osób przebywające w pomieszczeniu. Kluczowy jest również kierunek otwierania drzwi, gdyż w konkretnych przypadkach powinny się one otwierać na zewnątrz. Ma to miejsce, gdy:
- dane pomieszczenie zagrożone jest wybuchem,
- do wnętrza pomieszczenia może przedostać się substancja wybuchowa, dusząca lub trująca, która może utrudnić ewakuację,
- w danym pomieszczeniu w tym samym czasie przebywają osoby, które mają ograniczone możliwości przemieszczania się.
Co jeszcze warto wiedzieć o drzwiach, które mają służyć do ewakuacji?
Zabrania się stosowania drzwi podnoszonych i obrotowych w celach ewakuacyjnych. Jeśli w pomieszczeniu przebywać może jednocześnie nawet 300 osób zaleca się montowanie w drzwiach specjalnych urządzeń przeciwpanicznych. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, ze drzwi ewakuacyjne, pozostawione w pozycji otwartej nie mogą w żadnym stopniu blokować przejścia, tym samym zmniejszając przepustowość drogi ewakuacyjnej. Bardzo ważny jest również dobór odpowiednich komponentów do zastosowania w tego typu konstrukcjach, ponieważ muszą one spełniać odpowiednie normy, jak np. EN 179 i EN 1125.