Porady

Gdzie warto zamontować samozamykacz do drzwi?

akces samozamykacz jaki wybrac

akces geze ts2000

Wejściowe drzwi do domu za każdym razem zamykamy ręcznie, ponieważ ich samoczynne poruszanie mogłoby przeszkadzać w wielu prozaicznych czynnościach. Samozamykacze stosuje się w miejscach, w których wykonywanie automatycznego ruchu przez mechanizm jest wręcz wskazane. Gdzie to się sprawdza?

Rodzaje samozamykaczy

Samozamykacze to urządzenia mechaniczne, hydrauliczne, sprężynowe lub hydrauliczno-sprężynowe, które sprawiają, że drzwi samodzielnie zamykają się po otwarciu. Dzieje się tak, ponieważ pchanie drzwi wytwarza energię, która następnie zużywana jest na ich zamknięcie. Samozamykacze mogą być montowane:

  • na górze ościeżnicy,
  • na skrzydle drzwiowym lub w jego środku,
  • w podłodze.

Przeważnie można w nich wyregulować tempo i siłę poruszania drzwi. Niektóre modele mają także funkcję przeciwwiatrową. Nie dopuszcza ona do zniszczeń spowodowanych silnymi podmuchami wiatru. Do tego występują samozamykacze do drzwi z blokadą, które umożliwiają otwarcie i zablokowanie skrzydła bez potrzeby używania ręki, stopy lub dodatkowych nóżek. Przy wyborze samozamykacza trzeba uwzględnić ciężar drzwi oraz maksymalny kąt otwarcia.

Miejsca usługowe i budynki użyteczności publicznej 

Samoczynne zamykanie drzwi służy przede wszystkim minimalizacji strat ciepła. Jest to również sposób na to, by ograniczyć wchodzenie niepożądanych osób lub zwierząt. Samozamykacze doskonale sprawdzają się w przypadku drzwi wejściowych do biurowców, urzędów i instytucji, w których występuje duży ruch. Są to m.in. szpitale, banki i różnego rodzaju punkty usługowe. Klienci często nie zwracają uwagi na to, czy zamknęli po sobie drzwi. Samozamykacz robi to automatycznie, a na końcu przy odpowiedniej sile je domyka. Dzięki temu pracownicy nie są narażeni na działanie przeciągów i częste zmiany temperatur. W drzwiach wejściowych, antywłamaniowych i przeciwpożarowych stosuje się urządzenia o większej masie i wyższej sile. W drzwiach dwuskrzydłowych stosowane są samozamykacze na każdym ze skrzydeł.

Obiekty mieszkalne 

Samozamykacze montuje się także w drzwiach wejściowych budynków wielorodzinnych. Ich otwieranie i zamykanie przez poszczególnych mieszkańców prowadzi do powstawania przeciągów we wszystkich mieszkaniach i wychładzania temperatury wewnętrznej. Zamontowanie samozamykacza to prosty sposób na to, by zapewnić możliwie niski współczynnik ulatniania się ciepła i podstawowe bezpieczeństwo. Samozamykacze montuje się także w furtkach do bram na terenach prywatnych, jak i na osiedlach strzeżonych. Ma to przede wszystkim chronić przed wchodzeniem osób niepożądanych.