Porady

Fakty i mity dotyczące ciepłego montażu okien

fakty montaz thumbnail

fakty i mity dotyczace cieplego montazu

W dzisiejszych czasach parametry okien dotyczące ich energooszczędności są ściśle określone przez krajowe i europejskie normy. Oprócz wyboru kwater o odpowiednich parametrach przepuszczalności ciepła, dla zminimalizowania strat energii niezwykle ważny jest ich prawidłowy montaż. W ostatnich latach standardem staje się tzw. ciepły montaż okien. Czy jest kosztowny oraz kiedy można go przeprowadzić? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Czy ciepły montaż jest kosztowny?

Ciepły montaż okien ma za zadanie zminimalizowanie strat energii oraz wpływu wilgoci na materiały izolacyjne. Do jego wykonania potrzebne są specjalne akcesoria, takie jak konsole mocujące, taśmy rozprężne czy tzw. „ciepłe” profile. Koszt ciepłego montażu może być zatem wyższy niż w przypadku tradycyjnego mocowania. Trzeba jednak mieć na uwadze, że ta nowoczesna technika ogranicza możliwość przepływu powietrza między oknem a murem, a co za tym idzie, zmniejsza przenikanie ciepła przez szczeliny. To z kolei skutkuje obniżeniem rachunków za ogrzewanie budynku. Pomimo wyższych kosztów materiałów, ciepły montaż w dłuższej perspektywie skutkuje znacznymi oszczędnościami.

W jakich warunkach można przeprowadzić ciepły montaż okien?

Wiele osób myśli, że ciepły montaż możliwy jest tylko w przypadku nowych budynków. Technikę tą z powodzeniem można jednak zastosować przy termomodernizacji już stojących obiektów. W tym przypadku warto połączyć wymianę okien z ocieplaniem budynku, aby uzyskać jak najlepsze właściwości termoizolacyjne. Prace z wykorzystaniem konsol do montażu okien KNELSEN można przeprowadzić niezależnie od wymiarów otworów, masy okna czy materiału, z jakiego wykonany został budynek. Metoda sprawdzi się zatem w przypadku nowoczesnego budownictwa, ale również obiektów stawianych z klasycznych pustaków czy też cegieł.