Porady

Co zamiast zwykłej klamki? Przegląd rozwiązań

nietypowa klamka akcesokucia

Integralną częścią drzwi, służącą do manualnego manipulowania skrzydłem lub skrzydłami, są oczywiście klamki i inne rodzaje uchwytów. Wraz z pojawieniem się nowych rozwiązań w technologii produkcji drzwi, klasycznym klamkom przybyło konkurencji. Dziś postaramy się omówić poszczególne alternatywne sposoby wykończenia drzwi. Zapraszamy do lektury.

Gałko-klamka i gałka – stare rozwiązania w nowej odsłonie

Poszukując nowoczesnej klamki, a nie chcąc rezygnować do końca z klasycznego designu, warto wybrać gałki bądź gałko-klamki. Rozwiązania te podnoszą walory wizualne stolarki drzwiowej oraz zwiększają bezpieczeństwo. Tak dzieje się w przypadku gałko-klamek, które zwykle montowane są w drzwiach zewnętrznych, nierzadko w połączeniu z jednostronną kontrolą dostępu. W przypadku tego rozwiązania od środka montowana jest klamka, która umożliwia swobodne otwarcie drzwi, a od zewnątrz gałka, która zabezpiecza przed wejściem osób niepowołanych.

Jakie zalety mają gałki do drzwi?

Istotną zaletą gałek jest różnorodność kształtów i materiałów, w jakich można je nabyć. Najczęściej spotykane są oczywiście okrągłe, ale bywają również uchwyty owalne i kwadratowe. Te ostatnie sprawdzą się przede wszystkim w nowoczesnych wnętrzach, w których mogą stanowić ciekawy dodatek aranżacyjny. Nasz sklep dysponuje szeroką ofertą rozwiązań w zakresie gałek do drzwi. Mogą one pełnić funkcję pochwytu, jak również standardowej klamki, w tym przypadku w celu otwarcia drzwi należy przekręcić gałkę. Mówimy wtedy o tzw. gałkach obrotowych. Dodatkowym plusem jest też fakt, że z ich otwarciem będą mieć problem małe dzieci i zwierzęta domowe.

Pochwyty – idealne rozwiązanie nie tylko do biura

Jedną z podstawowych różnic pomiędzy pochwytami a klamkami jest ich brak powiązania z zamkiem. Inną nazwą, pod jaką można spotkać ten typ akcesoriów drzwiowych, to antaby. Zbudowane są z prostych profili o różnej długości, które mocowane są na drzwiach przy użyciu podpórek. Profile mogą być płaskie, kwadratowe bądź okrągłe. Zaletą antab jest możliwość zamontowania ich prostopadle lub ukośnie do płaszczyzny drzwi. W nowoczesnych drzwiach np. szklanych dużą popularnością cieszą się długie na około 1 m pochwyty, które pełnią zarówno funkcję praktyczną – pomagają otworzyć drzwi, jak i dekoracyjną. Ten rodzaj „klamek” stosowany jest równie często w pomieszczeniach komercyjnych, jak i prywatnych, zwłaszcza tam, gdzie z racji braku miejsca zamontowano zamiast standardowych drzwi skrzydłowych, drzwi przesuwne bądź wahadłowe. Podobnie jak w przypadku gałek możliwe jest zastosowanie mieszanego sposobu otwierania drzwi. Z zewnątrz znajdować się może pochwyt, a od wewnątrz klamka. Chcąc zastosować alternatywne metody otwierania drzwi, do wyboru jest kilka rozwiązań, z których każde gwarantuje estetyczne wykończenie stolarki drzwiowej.