Niezależnie od tego czy planujemy budowę domu energooszczędnego (pasywnego) czy tradycyjnego, bardzo ważną kwestią, na którą musimy zwrócić uwagę jest szczelność całej konstrukcji, zapewniająca utrzymanie właściwej temperatury w budynku. Jednym z miejsc, w którym powstają największe ubytki ciepła (mostki termiczne) są miejsca osadzenia okien i drzwi.
W dużej mierze opowiedziana za to jest technologia ich montażu, która na rodzimym rynku od lat się nie zmieniła. Montaż okien wyłącznie za pomocą wkrętów i piany montażowej jest tani i pozwala ograniczyć koszt inwestycji, jednak niezabezpieczona niczym piana pod wpływem wilgoci, ulega w niedługim czasie znacznej degradacji i przestaje spełniać swoje podstawowe zadanie jakim jest izolacja i utrzymanie ciepła w budynku co znacząco wpływa na wysokość rachunków za ogrzewanie.
Alternatywą dla tradycyjnej metody (często już przez profesjonalistów z branży uznawanej za błędną) jest zastosowanie szczelego lub ciepłego montażu okien.
Na czym polega? Na co zwrócić uwagę i co warto o nim wiedzieć?
Poniżej postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania.
Czym więc jest szczelny montaż okien?
Szczelny montaż okien to takie osadzenie okna, które pozwala zminimalizować powstawanie mostków termicznych.
|
Techniki montażu okien:
MONTAŻ TRADYCYJNY (nieszczelny)
Montaż okna w osi muru.
Profil okienny przykręcony do ścian za pomocą wkrętów, szczeliny wypełnione pianką montażową. Przy tej metodzie największym problemem jest słaba jakość izolacji w dolnej części okna, przez którą będzie wiało powietrze (mostek termiczny). Trudno tez zaizolować wnęki okna (miejsce tylko na bardzo cienką warstwę ocieplenia).
Montaż okna w licu muru.
Bardziej efektywna metoda montażu, pozwalająca na zastosowanie pełnej grubości ocieplenia. Poprawia szczelność okna jednak nie eliminuje mostków termicznych.
MONTAŻ SZCZELNY I CIEPŁY
Montaż okna w osi lub licu muru na „Ciepłym parapecie” lub podwalinie z zastosowaniem zabezpieczenia strefy izolacyjnej taśmami paroizolacyjnymi.
Właściwe wykonanie szczelnego montażu rozpoczynamy od osadzenia okna na „Ciepłym parapecie” lub podwalinie czyli odpowiednim profilu XPS (pianka poliuretanowa). Zabezpiecza on spód okna, który jest miejscem najbardziej narażonym na powstawanie mostka termicznego.
Kolejnym etapem będzie wypełnienie szczelin montażowych odpowiednim izolatorem – pianką montażową lub alternatywnie taśmą rozprężną, która w naszej ocenie jest znacznie lepszym rozwiązaniem.
Zalety zastosowanie taśmy rozprężnej:
- Nie pobrudzimy ramy okna pianką
- Pozwala wyeliminować szereg błędów montażowych
- Znacznie trwalszy system montażu w stosunku do pianki
- Wyższa wodoszczelność
Więcej informacji o właściwościach taśm rozprężnych znajdziesz tutaj>>
Ostatnim elementem szczelnego montażu będzie zabezpieczenie zastosowanego izolatora taśmą paroprzepuszczalną i paroszczelną.
- Taśma paroprzepuszczalna – stosowana jest od zewnątrz i ułatwia odprowadzanie nagromadzonej w warstwie izolacyjnej wilgoci na zewnątrz budynku.
- Taśma paroszczelna – stosowana jest od wewnątrz i dodatkowo zabezpiecza wnętrze budynku przed przenikaniem zbierającej się w warstwie izolacyjnej wilgoci.
UWAGA!!
Obydwie taśmy muszą zostać zastosowanie jednocześnie, ponieważ są produktami uzupełniającymi się wzajemnie. Rezygnacja z jednej z tych warstw sprawi, że cała instalacja nie będzie spełniała swoich założeń a montaż nie będzie szczelny.
PARTNER Folia WTO Mini zewnętrzna |
PARTNER Folia WTI Mini wewnętrzna |
CIEPŁY MONTAŻ OKNA, czyli wysunięcie okna w warstwę ocieplenia.
Właściwy ciepły montaż jest najdroższą, ale i najbardziej szczelną metodą montażu. Najsłabszym punktem instalacji okiennej jest zawsze połączenie okna z murem. Zastosowanie Ciepłego montażu, czyli wysunięcie okna z muru budynku i osadzeni go w strefie ocieplenia sprawia, że likwidujemy łączenie się muru z oknem i tym samym w najbardziej wydajny sposób ograniczamy powstałe mostki termiczne!!!
Osadzenie ciężkiej stolarki okiennej w strefie ocieplenia umożliwią nam podwaliny okienne stosowane na spodzie lub wokół całego obwodu stolarki oraz, w przypadku cięższych okien konsole montażowe Knelsen.
Właściwie zastosowany ciepły montaż pozwala na osiągnięcie oszczędności do 5kWh/m2/rok.
Oszczędność energetyczna to oczywiście nie jedyna zaleta zastosowania Ciepłego Montażu. System ten zapewnia większy komfort użytkowania budynku dzięki znacznie lepszej szczelności wykonanych instalacji. Znacząco ogranicza również skraplanie, gromadzenie i przymarzanie wilgoci w strefie izolacji okna skutkujących często pojawieniem się ognisk grzybów lub pleśni w newralgicznych miejscach budynku.