Porady

Akcesoria do drzwi i okien, które znacznie ułatwiają życie

zamek w klamce

Różnorodne akcesoria przeznaczone do montowania w drzwiach oraz oknach mogą znacząco zwiększyć ich funkcjonalność, jak również uprościć ich obsługę dla przeciętnego użytkownika. Na rynku dostępnych jest wiele ciekawych rozwiązań, po które sięgają konsumenci. Możemy nawet nie zdawać sobie sprawy z ich istnienia, jednak z pewnością firma, która będzie zajmować się montażem naszych okien lub drzwi będzie w stanie doradzić nam najlepsze rozwiązania i usprawnienia do zastosowania w nich. Warto się nad tym dokładnie zastanowić, gdyż wiele z nich jest naprawdę użyteczna, a klienci bardzo chwalą takie rozwiązania. Co znajdziemy pośród akcesoriów do drzwi i okien, które z nich mogą w zdecydowany sposób ułatwić nam życie?

Co zwiększy funkcjonalność okien?

Zastosowanie niektórych elementów w okuciach okien może okazać się kluczowe dla naszej wygody. Weźmy np. podnośnik skrzydła pod uwagę, jeśli nasze okno jest duże i ciężkie, to z pewnością z jego pomocą otwieranie stanie się zdecydowanie łatwiejsze. Kolejnym rozwiązaniem, które nie powinno nam umknąć jest blokada obrotu klamki, czyli niewielki mechanizm, który sprawia, że jesteśmy zmuszeni do prawidłowej obsługi okna. Jeśli z kolei zdecydujemy się na wykorzystanie hamulca ciernego, to będziemy mieć możliwość regulowania poziomu otwarcia. Okna montowana w domach i mieszkaniach starszych osób, oraz takich które na co dzień borykają się z niepełnosprawnością ruchową stwarzają problem z otwieraniem, gdyż klamka znajduje się dla nich zwyczajnie za wysoko, dlatego niektórzy producenci proponują specjalne okna z klamka na dole. Inaczej sytuacja wygląda jeśli w domu są dzieci, wówczas lepiej jeśli okna nie otwierają się zbyt łatwo, a najlepiej jeśli nie da się ich otworzyć bez pomocy dorosłego. Wówczas poleca się montaż klamek z kluczykiem.

Co ułatwia życie w przypadku drzwi?

W przypadku drzwi z pewnością musimy odpowiedzieć sobie na pytanie czy chodzi nam o te zewnętrzne czy wewnętrzne. Jeśli zewnętrzne to użyteczny będzie odpowiednio dopasowany samozamykacz, który w bezpieczny sposób pozwoli nam kontrolować zamykanie drzwi. W kwestii bezpieczeństwa popularnością cieszą się również tzw sztywne łańcuchy, które pozwalają na otwarcie drzwi w niewielkim zakresie, dzięki czemu i tak nikt do środka nie wejdzie. W przypadku drzwi wewnętrznych warto zdecydować się na wkładkę z gałką, dzięki czemu zyskamy nieco więcej prywatności w wybranych pomieszczeniach, poprawiając jednocześnie wygodę użytkowania drzwi. Przydatne bywają również odbojniki, dzięki którym drzwi nie będą uszkadzać sąsiadujących z nimi ścian.