Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
CZYTNIKI LINII PAPILARNYCH
Czytniki linii papilarnych
Czytniki linii papilarnych umożliwiają weryfikację tożsamości i identyfikację osób na podstawie odcisku palca. Często stanowią element systemu ochrony miejsc, gdzie przechowywane są poufne dane, wartościowe przedmioty, gotówka czy autorskie rozwiązania technologiczne. Pozwalają na zwiększenie poziomu zabezpieczeń w obiekcie i ograniczenie możliwości dostępu osób niepowołanych do szczególnie chronionych stref. Jako elementy biometrycznego systemu kontroli dostępu są niezwykle praktyczne – nie występuje tu ryzyko zagubienia karty dostępu, zapomnienia odpowiedniego kodu czy ujawnienia go innym. Czytniki montuje się bezpośrednio w skrzydle drzwi bądź w wygodnym uchwycie obok wejścia do pomieszczenia. Zapamiętują wiele odcisków palców, a sterowanie nimi możliwe jest za pomocą mobilnej aplikacji bądź analogowo.
Jak działają czytniki linii papilarnych?
Linie papilarne to specyficzny układ zagłębień i wypukłości występujących na powierzchni całej dłoni. Do weryfikacji tożsamości najczęściej wykorzystywane są te, które znajdują się na opuszkach palców. Przed uruchomieniem systemu zabezpieczeń odciski osób uprawnionych wprowadzane są do bazy danych i tworzone są ich wzory. Czytniki skanując palec, nie porównują z bazą całego obrazu odcisku, a jego charakterystyczne elementy, czyli tzw. minucje. Należą do nich m.in. pętle i rozwidlenia linii papilarnych, których wzajemne położenie jest unikatowe dla każdego. Po przyłożeniu palca do czytnika na podstawie minucji system tworzy tzw. graf i porównuje go z zarejestrowanym wzorem. Jeśli są one izomorficzne, czyli zawierają się jeden w drugim, odcisk uznany jest za prawidłowy. Do rejestracji odcisków czytniki linii papilarnych wykorzystują zróżnicowane technologie, m.in. optyczne, termiczne czy ultradźwiękowe.