Odpowiednie drzwi zapewniają bezpieczeństwo domownikom i chronią przed włamaniem. Jednak nawet najbardziej wytrzymałe drzwi z innowacyjnymi zabezpieczeniami niewiele pomogą, jeśli nie zostaną wyposażone w dobry zamek antywłamaniowy, a jego kluczowym elementem jest właśnie wkładka. W artykule wyjaśniamy, czym w ogóle są wkładki do zamków, jakie są ich rodzaje i jak wybrać najlepszą, aby chroniła dom przed nieproszonymi gośćmi.
Aby wyjaśnić, czym jest wkładka i jakie jest jej miejsce, należy najpierw opisać budowę zamka. Składa się on z wielu elementów. Do najważniejszych z nich należą obudowa, w której zainstalowany jest cały mechanizm, rygle, klamka i oczywiście wkładka, do której wkłada się klucz, aby przesunąć rygiel blokujący drzwi. Wspólną cechą większości wkładek jest zastosowanie unikalnego kodu, który jest zapisany w kluczu. Wkładki do zamków są cylindrami z szeregiem zapadek. Warto wspomnieć, że wkładki zazwyczaj są wymienne, więc jeśli klucz zostanie zagubiony, wystarczy zmienić samą wkładkę.
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wkładek do zamków, które dzielimy ze względu na zastosowany w ich budowie mechanizm lub przeznaczenie. Jednym z najpopularniejszych rodzajów są wkładki bębenkowe. Przy otwarciu zamka następuje odblokowanie bębenka i jego obrót, co powoduje ruch zabieraka i otwarcie zamka. Wśród wkładek bębenkowych wymienić można: dwustronne wkładki patentowe, półwkładki i wkładki z gałką.
Wkładki dwustronne pozwalają na włożenie klucza i otwarcie zamka zarówno od wewnętrznej, jak i zewnętrznej strony. Kolejnym typem są wkładki połówkowe, z dostępem wyłącznie z jednej strony. Ostatnim rodzajem wkładek w tym zestawieniu są wkładki z gałką. W tym przypadku wkładka jest zamykana od zewnątrz kluczem, a od wewnątrz pokrętłem.
Wkładki bębenkowe mogą również zostać wyposażone w funkcje dodatkowe, z których na uwagę zasługuje np. Funkcja Awaryjna (inaczej zwana sprzęgłem bezpiecznym). Pozwala ona na włożenie klucza i otwarcie zamka w sytuacji, gdy jest w niej umieszczony drugi klucz, po przeciwnej stronie drzwi.
Kupując wkładkę do zamka antywłamaniowego, należy zwrócić uwagę na jej klasę i certyfikaty. Instytut Mechaniki Precyzyjnej (IMP) zajmuje się certyfikacją wkładek – warto poznać oznaczenia i certyfikaty nadawane wkładkom. Pod względem zabezpieczenia wkładki można podzielić na 6 klas, gdzie szósta to najwyższa. Jak nietrudno się domyślić, najlepiej wybrać wkładki o najwyższej klasie, ponieważ sforsowanie ich przez włamywaczy jest bardzo trudne; cechują się one trwałością co najmniej 100 tysięcy cykli i są odporne na skrajne temperatury.
Należy pamiętać, że nie warto oszczędzać na wkładce do zamka, ponieważ jest ona jego sercem, a słabej jakości wkładka może okazać się przepustką dla włamywacza. Warto, aby wkładka była wyposażona również w zabezpieczenia przeciwprzewierceniowe i przeciwwytrychowe, bo pomoże to jeszcze bardziej zwiększyć ochronę przed włamaniem.
Pozwól nam informować się o nowościach i ofertach!