Aktualności, Porady

Poprawa Poziomu Bezpieczeństwa w twojej Firmie: Warianty Zamków Antypanicznych

Bezpieczeństwo zarówno pracowników jak i klientów w budynkach użyteczności publicznej jest priorytetem, a wysokiej klasy zamki antypaniczne stanowią kluczowy element poprawy poziomu ochrony. Dostępne w różnych wariantach, te nowoczesne rozwiązania umożliwiają sprawną ewakuację nawet przy zamkniętych drzwiach, co czyni je wręcz niezbędnym elementem wszystkich budynków takich jak: biura, urzędy, szkoły, szpitale, centra handlowe a nawet budynki mieszkalne.

Kategorie Funkcji Panicznych

Zamki antypaniczne są dostępne w czterech kategoriach funkcji panicznej, oznaczonych jako B, C, D i E. Każda z tych kategorii różni się w swojej funkcji panicznej. Co warto wiedzieć przed wyborem rozwiązania które najlepiej będzie dopasowane do potrzeb twojej inwestycji?

Zamki Antypaniczne B

Zamek antypaniczny z funkcją B (funkcją przestawna) to podstawowy typ, wyposażony w dwustronną klamkę z klasyczną funkcją antypaniczną. Drzwi z takim zamkiem zawsze można otworzyć od wewnątrz, a klucz pozwala również na wejście z zewnątrz. Wewnątrz drzwi znajduje się klamka lub dźwignia, która może być sprzęgnięta lub rozłączona mechanicznie. Klucz umożliwia otwarcie drzwi z obu stron, a funkcję antypaniczną można wyłączyć.
W tej wersji stosuje się tzw. orzech dzielony.

Zamki Antypaniczne C

Zamek antypaniczny z funkcją C, zwany również zamkiem z wymuszonym zamknięciem, wykorzystuje klamki dwustronne. Klamka wewnątrz ma funkcję antypaniczną, natomiast zewnętrzna pozostaje rozłączona. Klucz pozwala na otwarcie drzwi z obu stron, ale po jego wyjęciu wejście z zewnątrz jest niemożliwe.

Zamki Antypaniczne D

Zamek antypaniczny z funkcją D (funkcją przejścia) to popularny wybór na drogach ewakuacyjnych. Wyjście z pomieszczenia z tym zamkiem jest zawsze możliwe, niezależnie od zaryglowania drzwi. Odblokowanie zamka następuje przy wyjściu lub za pomocą klucza, co łączy klamki na stałe. Rozłączenie klamek jest możliwe tylko za pomocą klucza.

Zamki Antypaniczne E

Zamek antypaniczny z funkcją E, jest przeznaczony do budynków z ograniczonym dostępem. Na zewnątrz montowana jest gałka lub tarcza zaślepiająca, a otwarcie możliwe jest tylko za pomocą klucza. Wewnątrz stosuje się klasyczne antypaniczne klamki. W tej konstrukcji stosuje się tzw. cały orzech.

Cena a Bezpieczeństwo

Cena zamków antypanicznych nie jest niska, jednak są one niezbędne wszędzie tam, gdzie kluczowe jest zapewnienie sprawnej ewakuacji w przypadku zagrożeń. Zamki antypaniczne stanowią kluczowy element bezpieczeństwa w budynkach, a wybór odpowiedniego modelu zależy od specyfiki danego miejsca i potrzeb użytkowników.

Znalezienie równowagi pomiędzy funkcją paniczną a ceną jest kluczowe dla skutecznej poprawy poziomu bezpieczeństwa. Jeżeli potrzebujesz pomocy w doborze właściwego rozwiązania nasi specjaliści zawsze służą pomocą.