Aktualności

Okucia Antypaniczne – Klucz do Bezpieczeństwa w Budynkach Użyteczności Publicznej

Okucia antypaniczne, zwane potocznie antypanikami, to niezwykle istotny element bezpieczeństwa w budynkach użyteczności publicznej oraz miejscach o dużym natężeniu ruchu. Właściwe zastosowanie tych innowacyjnych rozwiązań może uratować życie i zdrowie wielu osób w sytuacji zagrożenia. W poniższym artykule wyjaśniamy, dlaczego montaż okuć antypanicznych jest obowiązkowy i jakie korzyści niesie ich zastosowanie.

Czym są okucia antypaniczne?

Okucia antypaniczne to specjalistyczne systemy zamknięć stosowane przede wszystkim w drzwiach ewakuacyjnych. Ich głównym zadaniem jest umożliwienie szybkiego i łatwego otwarcia drzwi w sytuacji zagrożenia, takiego jak pożar. Działanie tego rodzaju okuć opiera się na prostym mechanizmie – wystarczy nacisnąć na poziomy element umieszczony na drzwiach, aby je natychmiast otworzyć. Dzięki temu nawet osoby zdezorientowane czy przestraszone są w stanie bez problemu opuścić zagrożone pomieszczenie.

Obowiązek montażu okuć antypanicznych

W Polsce montaż okuć antypanicznych jest regulowany przez normy prawne EN1125 i EN179, które precyzują wymagania dotyczące drzwi ewakuacyjnych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wszystkie budynki użyteczności publicznej, takie jak szkoły, przedszkola, uczelnie, centra handlowe, kina, teatry, hotele, lotniska, dworce kolejowe, biurowce, szpitale oraz zakłady produkcyjne, muszą być wyposażone w okucia antypaniczne. Normy te określają warunki techniczne oraz wymagania dotyczące oznakowania drzwi ewakuacyjnych.

Korzyści z montażu okuć antypanicznych

Inwestycja w okucia antypaniczne niesie ze sobą szereg korzyści:

  1. Zwiększenie bezpieczeństwa: Dzięki prostemu mechanizmowi otwierania drzwi, osoby znajdujące się w budynku mogą szybko i sprawnie opuścić zagrożone miejsce.
  2. Redukcja ryzyka wypadków: Stosowanie antypanik może przyczynić się do zmniejszenia liczby wypadków spowodowanych paniką czy tłokiem.
  3. Zgodność z przepisami: Montaż okuć antypanicznych zgodnie z normami EN1125 i EN179 zapewnia spełnienie obowiązujących wymogów prawnych, co jest kluczowe dla bezpieczeństwa i legalności użytkowania budynków.

Pamiętaj, że montaż okuć antypanicznych to nie tylko kwestia wyboru, ale przede wszystkim obowiązek prawny, który ma na celu zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa w sytuacjach zagrożenia. Inwestując w odpowiednie systemy, dbasz o życie i zdrowie osób przebywających w budynku.